Krční páteř: Zdroj potíží i nemocí

Heike Bueβ-Kovács
Dialog, 2016
Signatúra: K 58335

Sotvaktorá oblasť ľudského tela je tak citlivá a zraniteľná ako šija. Už i tie najmenšie poškodenia na tomto citlivom mieste môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu mať chronický priebeh a podstatne ovplyvniť kvalitu života. Stačí neuvedomovaný, dávno zabudnutý náraz, nesprávny pohyb alebo chybné držanie tela - napríklad pri dlhotrvajúcej práci na počítači -, aby boli funkcie svalov, nervov, ciev a krčných stavcov v oblasti šije ohrozené. V neposlednej rade spôsobujú problémy s krčnou chrbticou tiež duševné faktory ako stres, obavy a konflikty.

Problémy s krčnou chrbticou sa neprejavujú len lokálnymi symptómami ako stuhnutím svalov, bolesťami či obmedzenou pohyblivosťou hlavy a ramien. Postihnutí môžu trpieť poruchami spánku, bolesťami hlavy a migrénami, závratmi, ušnými a očnými problémami, dychovou nedostatočnosťou, poruchami trávenia, alergiami či oslabenou imunitou.

Autorka predstavuje prostriedky, ktoré na odstránenie problémov ponúka klasická medicína, fyzioterapia, osteopatia, ale všíma si aj ďalšie možnosti liečby. Poskytuje čitateľom konkrétne návody, ako sa zdravotných problémov zbaviť, či už s pomocou špecialistov, alebo vlastným pričinením. Napr. injekčnou terapiou, stimuláciou jednoduchými elektrickými prístrojmi, operáciou ale aj fyzioterapiou, autogénnym tréningom, jogou, masážami, akupunktúrou, akupresúrou, cvičeniami na uvoľnenie hlavy, krku a ramien a tiež úpravou výživy. V závere knihy ponúka čitateľom užitočné rady a odporúčania, ako sa problémom so šijou a chrbtom vyhnúť.