Zápal – skrytý zabijak

David Frej
Noxi, 2017
Signatúra: K 58666

Takmer všetky chronické zdravotné ťažkosti, ktoré trápia mnoho ľudí, majú jednu hlavnú spoločnú príčinu: zápal. Nie však akútny zápal, ktorý je súčasťou imunity a obranou organizmu proti infekcii alebo poraneniam, ale zápal chronický, ktorý v tele pretrváva dlhú dobu, bez toho aby sme si ho vôbec všimli. Pri chronickom zápale imunitný systém napriek tomu, že neexistuje votrelec, proti ktorému by mal bojovať, neustále vylučuje zápalové látky, ktoré putujú organizmom a poškodzujú rôzne tkanivá. Chronický zápal odoberá telu energiu, živiny a látky, ktoré stále aktívny stimulovaný imunitný systém potrebuje pre svoju činnosť.

„Zápal sa týka prakticky všetkých zdravotných ťažkostí – chorôb srdca, cukrovky, obezity, migrén, artrózy, rakoviny, astmy, alergií, ekzémov, chronického únavového syndrómu, depresií, demencie. Je spojený so starnutím a tiež s autoimunitnými chorobami, ako sú zápal štítnej žľazy, zápaly čriev, roztrúsená skleróza či lupienka“ tvrdí autor David Frej. „Väčšina chronických ochorení pritom pramení zo zápalu, ktorý je často na prvý pohľad nenápadný, ale na bunky, tkanivá, orgány tela i mozgu má devastujúce účinky.“

Každý, kto chce predchádzať chorobám alebo riešiť svoje dlhodobé zdravotné ťažkosti, sa môže riadiť jednoduchými a praktickými princípmi zameranými na riešenie zápalu, ktoré sú uvedené v knihe.
Čitateľ sa dozvie, čo znamená zápal a ako zistiť, že ho má v tele. Naučí sa chrániť pred chorobami spojenými s chronickým zápalom a nechýbajú praktické rady, ako sa ho zbaviť a uzdraviť sa. Nájde tu aj rady, ako spomaliť starnutie a dožiť sa v zdraví vysokého veku. Súčasťou knihy je aj ozdravný protizápalový program.