Příprava na porod: fyzická a psychická profylaxe

Z. Hudáková, M. Kopáčiková
Grada Publishing, 2017
Signatúra: K 58516

Psychoprofylaktická príprava na pôrod by mala byť neodmysliteľnou súčasťou prenatálnej starostlivosti v gynekologických ambulanciách. Jej zámerom je cieľavedomá príprava ženy na zmeny v jej organizme počas tehotenstva, mechanizmus pôrodu, príprava na pôrod a neoddeliteľnou súčasťou je i zameranie sa na problematiku šestonedelia, význam kojenia a správnu starostlivosť o dieťa. Psychoprofylaktická príprava na pôrod hrá významnú úlohu v komplexnej a efektívnej psychofyzickej príprave, ktorá je predpokladom zvládnutia fyziologického tehotenstva a pôrodu.

Cieľom psychickej prípravy je individuálny a vhodne zvolený prístup k rodičke a jej úlohou je odstránenie úzkosti, obáv strachu a navodenie pozitívneho postoja ženy k celému pôrodu.
Cieľom fyzickej prípravy je posilniť brušné svaly, uvoľniť svaly panvového dna a paravertebrálne svaly v bedrovej oblasti, uvoľniť celú chrbticu, posilniť prsné svaly a svalstvo trupu a končatín.

Kniha prináša cenné informácie nielen pôrodným asistentkám, ale aj budúcim mamičkám. V úvode knihy sú zaujímavé pohľady do histórie pôrodníctva. V ďalšej časti autorky popisujú anatómiu ženského reprodukčného systému, tehotenstvo a s ním spojené fyzické, psychické a sociálne zmeny, priebeh pôrodu a šestonedelie.
Čitateľa zaujme najmä bohato ilustrovaná praktická časť knihy, v ktorej sú podrobné návody na cvičenie v rôznych obdobiach tehotenstva s využitím gymnastickej lopty a fitlopty so zámerom naučiť ženu posilňovať konkrétne svalové skupiny.
V závere knihy sú uvedené poznatky z prenatálnej psychológie a príklady edukačných procesov: fyzickej prípravy na pôrod, prípravy na dojčenie a plán edukácie tehotnej ženy pripravujúcej sa na pôrod.