5P - Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov

Viliam Dobiáš
Dixit, 2017
Signatúra: K 58537

Ľudia ešte nepochopili, že ranení a chorí umierajú nie preto, lebo záchranka prišla neskoro, ale preto, že im včas neposkytli prvú pomoc.

V knihe sú poznatky o poskytovaní prvej pomoci nadobudnuté autorom za viac ako 40 rokov pôsobenia v oblasti výučby a poskytovania prvej pomoci laikmi a profesionálnymi záchranármi. Podľa slov samotného autora je názov knihy 5P - Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov trochu zavádzajúci. Je určená aj pre začiatočníkov, ktorí by len chceli byť pokročilými. „Napísal som ju preto, aby sa to moji nasledovníci naučili rýchlejšie a aby bol k dispozícii učebnicový príklad proti rôznym pseudoteóriám, ktoré do výučby a tréningov prvej pomoci vnášajú tí, ktorí sa tejto disciplíne nechcú alebo nemôžu venovať, ale nebráni im to rozprávať na kurzoch a do médií obsolentné poznatky prekonané vedeckými dôkazmi a časom. V každej vedeckej disciplíne platí, že po 5 rokoch je polovica poznatkov zastaraná a platí to aj pre teóriu a prax prvej pomoci,“ uvádza MUDr. Dobiáš.

Úvodné kapitoly popisujú úvod do problematiky prvej pomoci, vyšetrenie postihnutého, ale aj zásady správneho volania na tiesňovú linku.
Ďalšie kapitoly sa venujú kardiopulmonálnej resuscitácii, poskytovaniu prvej pomoci pri krvácaní, bezvedomí, šoku, poraneniach kostí, kĺbov a svalov, úrazových poraneniach, úpale alebo omrzlinách, ako aj otravách liekmi, chemikáliami, drogami a potravinami.
Samostatná kapitola je vyčlenená poskytovaniu prvej pomoci pri špeciálnych neúrazových situáciách (srdcový infarkt, mozgová cievna príhoda, alergicko-anafylaktická reakcia, cudzie teleso v dýchacích cestách).

Kapitoly sú rozdelené na časti líšiace sa hĺbkou vedomostí - na základnú prvú pomoc a rozšírenú prvú pomoc. Doplnené sú aj o názorné ilustračné fotografie, vysvetlivky a chybné postupy, ktoré v najlepšom prípade oddialia skutočnú prvú pomoc alebo môžu dokonca ublížiť.

Kniha je vhodná pre všetkých odborníkov v urgentnej medicíne, záchranárov v sanitkách, ale aj všetkých potenciálnych záchrancov.