Nicholas KardarasGrada, 2022
Signatúra: K 60704
Všetci ich vídame - deti hypnoticky hľadiace na žiariace obrazovky v reštauráciách, na ihriskách či doma s kamošmi. Je alarmujúce, že počty takýchto detí neustále rastú. Svietiace tváre sú ako virtuálna pandémia a ustavične sa množia. No za akú cenu? Je to len súčasná neškodná móda, ktorá časom zmizne, alebo následok zhovievavosti a pohodlnosti rodičov?
Cieľom tejto knihy je informovať dospelých, ktorým záleží na spoločnosti, v ktorej žijú, a zároveň varovať a informovať rodičov o klinických a neurologických nebezpečenstvách, ktoré môže mať na ich deti nadmerné vystavenie obrazovkám.
Popredný odborník na digitálne závislosti u detí Nicholas Kardaras v knihe skúma, ako digitálne technológie so všetkou svojou žiarivou všadeprítomnosťou hlboko zasahujú mozgy celej generácie. Za posledných desať rokov autor pracoval s viac ako tisíckou tínedžerov a všimol si zákerný a návykový účinok obrazoviek, ktorý viedol k celému radu klinických porúch a digitálne vyvolanej nervozite adolescentov.
Klinické výskumy potvrdzujú, že stimulujúce žiariace obrazovky aktivujú v mozgu dopamín rovnako ako sex. Čoraz viac vedcov potvrdzuje, že digitálne technológie súvisia s rozvojom porúch, ako je ADHD, závislosti, úzkosti, depresie, zvýšená agresivita, a dokonca aj psychóza.
Najšokujúcejšie z nedávnych štúdií sú dôkazy o tom, že nadmerná expozícia obrazovkám môže neurologicky poškodiť vyvíjajúci sa mozog mladého človeka rovnakým spôsobom ako závislosť od kokaínu.
Každý rodič, učiteľ a všetci tí, ktorí pracujú s mládežou, by si mali prečítať túto knihu, aby boli informovaní o tom ako nás ovplyvňujú obrazovky, na ktoré sa každý deň pozeráme.