Hormón blízkosti: Rola oxytocínu vo vzťahoch

Kerstin Uvnäs Moberg
Vydavateľstvo F, 2016
Signatúra: K 57949

Oxytocín je hormón, ktorý sa do krvného obehu uvoľňuje zo zadného laloku hypofýzy. Pôvodne bol spájaný hlavne s pôrodom a dojčením, a so vzťahom matky a dojčaťa, dnes vieme i to, že má vzťah k dotyku, blízkosti a výžive.

Kniha Hormón blízkosti ponúka vzrušujúci fyziologický pohľad na témy intimity a vzťahov. Hormón blízkosti, oxytocín, nám poskytuje pocit pohody a pokoja, ale tiež vytvára a posilňuje vzťahy počas našich životov.

Autorka popisuje na základe svojho výskumu dôležitosť oxytocínu pre vytvorenie spojenia medzi rodičmi a deťmi, pre lásku a priateľstvo, ako aj pre vyššiu mieru dôvery v našej spoločnosti. Tvrdí, že oxytocín hrá kľúčovú rolu v našej schopnosti socializovať sa, zažívať bezpečie a pokoj, dobre pracovať a byť zdraví. Skúma účinky oxytocínu v tehotenstve, procese pôrodu a laktácie, a venuje sa i úlohe oxytocínu vo vzťahu medzi matkou a dieťaťom a jeho dlhodobým prospešným efektom.

Oxytocín má významnú úlohu aj vo vzťahoch v dospelosti. Vytvára puto medzi milencami a stimuluje sociálne interakcie, ktoré nám umožňujú vznik priateľstiev a prácu v skupinách. Pocit dôvery, navodený oxytocínom, nám umožňuje veriť aj neznámym ľuďom a zodpovedá za tzv. fenomén duly. Dula je sprievodná osoba, ktorá pomocou emočnej podpory a dotyku, a tiež svojou púhou prítomnosťou a pozitívnym angažovaním, dokáže urýchliť pôrod tým, že posilní u rodiacej ženy účinky oxytocínu na maternicu, ako aj ďalšie oxytocínové účinky, vrátane redukcie stresu.

Kniha sa venuje aj vzťahu medzi potravou a pocitom blízkosti, a dozvieme sa z nej, ako nám môže hormón blízkosti ponúknuť kľúč k dobrému zdraviu a dlhému životu.